Tinder

Zapraszamy na serię "Piątek z English Please", w której co tydzień będziemy brać na warsztat jakieś angielskie słówko, idiom, czasownik frazowy (phrasal verb) lub jakąś inną ciekawostkę związaną z językiem angielskim.

Odcinek 1

Wielu z Was zapewne słyszało o aplikacji Tinder, ale pewnie nie każdy się zastanawiał, co to słowo znaczy. Otóż nie zostało ono wymyślone przez twórców ww. mobilnego portalu randkowego, ale jak najbardziej ma swoje znaczenie. „Tinder” to jakikolwiek materiał, który łatwo się pali i który jest używany do wzniecenia ognia, czyli po prostu podpałka, natomiast w znaczeniu przenośnym określa coś, co inicjuje jakąś reakcję lub jest źródłem jakiegoś zjawiska, czyli na przykład zarzewie. "Na przykład", bo tłumaczeń może być więcej w zależności od kontekstu.

Przykładowe zdania:
– In ancient times, people carried tinder with them to start fires. (W dawnych czasach ludzie nosili ze sobą podpałkę, żeby wzniecać ogień.)
– You need some tinder to start the fire. (Potrzebujesz podpałki, żeby wzniecić ogień.)
– Losing her job at the supermarket was the tinder Ana needed to go back to school and become a nurse. (Strata pracy w supermarkecie była impulsem, którego Anna potrzebowała, żeby wrócić do szkoły i zostać pielęgniarką).

Inne wyrazy ze słowem „tinder”:
tinder-box – to po prostu pudełko na podpałkę

Warto wiedzieć:
W angielskim jest inne słowo na podpałkę – kindling. Różnica jest taka, że „tinder” to materiał wyjątkowo łatwopalny, który można zapalić za pomocą zaledwie iskry, skąd prawdopodobnie wzięła się nazwa aplikacji, natomiast „kindling” to małe kawałki drewna lub gałązki, dzięki którym można wzniecić ogień.

Leave a Reply