Hog

Witam w drugiej odsłonie "Piątek z English Please". Dzisiaj bierzemy na warsztat słowo, które pewnie znacie z jego znaczenia rzeczownikowego, ale jako czasownik może być wam nieznane, a z pewnością się przyda.

Tym słowem jest „hog”. „Hog” to… świnia; a zwłaszcza wykastrowany samiec hodowany w celach konsumpcyjnych. Jako przenośnia tego słowa używa się do określenia osoby, która jest chciwa albo samolubna. Ale chyba najciekawsze znaczenie słowo „hog” ma jako czasownik. Opisujemy nim zachowanie, w którym ktoś zajmuje lub bierze więcej niż potrzebuje i nie daje innym szansy użycia tej konkretnej rzeczy. Typowy kontekst? Każdy go pewnie zna, a przynajmniej ten kto musi dzielić z kimś łazienkę. Albo telewizor. ;)

Przykładowe zdania:

Mark’s small farm has a cow and two hogs. (Na swojej małej farmie Mark ma krowę i dwie świnie).

He’s such a hog and never shares anything. (Straszny z niego samolub; nigdy się niczym nie dzieli).

Lena hogged all the chips and there weren’t any left for Blanka. (Lena pochłonęła wszystkie frytki i nic nie zostało dla Blanki). #truestory

Don’t hog the remote! (Odczep się w końcu od tego pilota).

499543809

Inne wyrażenia ze słowem „hog”:

to go (the) whole hog – to idiom (w USA zazwyczaj bez „the”), który traktuje o czynnościach wykonanych nadzwyczaj porządnie, ze starannością lub z ekstrawagancją, przesadną rozrzutnością.

Let's go whole hog. Order steak and lobster. (Pójdźmy na całego. Zamów steka i homara).
– Show some restraint. Don't go whole hog all the time. (Opanuj się. Za często pozwalasz sobie na zbyt dużo).

– "Wow! You made a three-course dinner and homemade bread to go with it? You've really gone the whole hog!" (Wow! Obiad z trzech dań i domowej roboty chleb do tego? Postarałeś się!”)

Warto wiedzieć:

Mianem „hog” określa się tzw. motocykle ciężkie. Podobno nazwa wzięła się od motorów Harleya Davidsona, na których w latach 20. XX w wygrywano wiele wyścigów motocyklowych. Maskotką harleyowej ekipy był prosiaczek, który zawsze towarzyszył zawodnikom przy celebrowaniu zwycięstw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *